Skałki

co i jak, czyli zrób to sam
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Y6b

Skałki

Nieprzeczytany post autor: Y6b » 03 maja 2019, 15:51

Chcialem tu opisac jak wykonuje imitacje skal na makiecie.
Zaznaczam, ze mam swiadomosc iz nie dorownuja tym co wykonuja "orły". Jak pisalem w dziale makieta przy mojej makiecie techniczne sprawy prawie sie skonczyly, zostala sama artystyka. A ze mnie ortysta i wizjoner jak z koziej dupy traba :D . Ale po wielu probach jako czysto techniczny mam niejaka satysfakcje z tego co wychodzi.
Do rzeczy. Najlepiej zaopatrzyc sie w gotowe formy w jednym ze sklepow . Mi jedyne znane to producenta "Woodland Scenics". Odlewam je z gipsu modelarskiego lub z dostepnego we wszystkich marketach budowlanych "Modellgips fur Bau+Hobby". Z tego drugiego odlewa mi sie nawet chyba lepiej. Trzeba pamietac aby w trakcie zalewania forme dokladnie wysmarowac pedzelkiem tak aby zniweliwac babelki powietrza. Super by bylo postukac w podloze aby lepiej zagescic. Jak, kto ma mozliwosci. Wazne aby nie bylo powietrza.
Jak pisalem w dziale makieta, nastepnie:
- paciam farbami "yellow ocher","burn umber" i "raw umber" od Woodland Scenics (wszystkie farby rozrzedzone ok. 1:15-25), trzeba samemu poprobowac, dobrze jest zostawic z 30-40 % nie pomalowanej powierzchni,
- potem po wyschnieciu wszystko pokrywam "concrete" tez od WS (tez rozrzedzone ok. 1:15-25). Ma ona na celu spatynowac kolory i pokryc pozostala czesc skalki,
- Na koniec po wyschnieciu wszysko pokrywam baaardzo rozrzedzona farba akrylowa wodna czarny mat.
Skalki ukladam tak aby "okazyjnie" pojawialy sie w zieleni.
Teraz jestem na etapie cwiczen w wykonywaniu skalek za pomoca dlutka i szpachelek. Tu gips musi byc o wydluzonym czasie wiazania. Ja uzywam "cekol C45". Po 1-2h mozna fajnie sie pobawic.... oczywiscie na razie efakt mam mierny. Ale spoko, mam na to duzo czasu. Tutaj juz bedzie mozna wykonac cale gorki i zbocza. Jak cos wyjdzie w miare to kiedys zalacze.
Ponizej zdjecia farb i kilku przykladowych skalek jak to mniej wiecej wychodzi. Oczywiscie kazdemu wyjdzie troche inaczej, zalezy kto co lubi :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Y6b

Re: Skałki

Nieprzeczytany post autor: Y6b » 03 maja 2019, 16:03

Mozna nie traktowac rozrzedzonym czarnym matem to wyjda w sam raz w klimatach Cajon Pass :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Topeka

Re: Skałki

Nieprzeczytany post autor: Topeka » 04 maja 2019, 20:36

Dobrze to wygląda :) :!: i nie ukrywam że te w klimatach Cajon Pass najbardziej mi leżą ;) :D
A co do farbek z WS to też mam i również polecam.
Wszystko co tworzymy jest nasze. A doskonalenie naszych technik jest drogą modelarstwa...
Gdybym się poddał, nic bym nie zrobił.

ODPOWIEDZ